RESULTATER OPNÅET UDENFOR

ODSHERREDS RIDEKLUB I 2020

 

Her nævnes alle opnåede resultater udenfor OHR, som indberettes (når du har fået roset), også selvom resultaterne ikke giver point til ranglisterne. Resultater opnået ved OHR´s egne stævner nævnes ikke her, men kan altid ses på live. De nyeste resultater står øverst. Listen opdateres ca. en gang om ugen.

Har du spørgsmål så kontakt: Marianne Søderlund tlf. 29650797 & mail: max@nypost.dk  

---------------------------------------

Hvis I vil have jeres resultater hurtigt her på siden, skal I sende dem til mig senest mandag aften, da jeg normalt sender opdateret liste til web-master om tirsdagen.

Opdateret 08.12. 2020

 

05.12. Hvalsø Rideklub C-stævne dressur

Alberte Damkjær/Milky Way PRI nr. 1

 

03.-06.12. Riders Cup B-stævne spring m/Baltic Cup

Klara Kirstine Bendixen/Pinocchio Star MB** nr. 4 og MA* nr. 2. Rigtig flot til sådan et stævne.

 

29.11. Solrød Rideklub C-stævne dressur

Ved dette stævne blev Sjællandsmesterskaberne i ponydressur afholdt, og hos kat. II-ponyerne blev

Alberte Damkjær/Milky Way placeret som nr. 4

 

28.-29.11. Slagelse Rideklub C-stævne spring

Klara Kirstine Bendixen/Pinocchio Star LA* nr. 1 og LA** nr. 4

Jeppe Gobert Lorentzen/Blixenkrones Life Of Lotus LB** nr. 1 og LA* nr. 1

Jennifer Gobert Lorentzen/Odette W LB** nr. 4

 

28.11. Slangerup-Lynge Rideklub C-stævne spring

Ida Ammitzbøll Willumsen/Lyngvejens Glamour LB** nr. 2

 

28.11. Hashøj Rideklub D-stævne dressur

Signe Nordahl/Favorit´s Fantastic LC2 nr. 1

 

21.-22.11. Vemmelev Rideklub D-stævne spring

Ida Ammitzbøll Willumsen/Lyngvejens Glamour LB* nr. 2 og (LB* nr. 3)

Signe Nordahl/Favorit´s Fantastic LD nr. 1 og LC nr. 1

 

15.11. Solrød Rideklub C-stævne spring pony

Ida Ammitzbøll Willumsen/Lyngvejens Glamour LB* nr. 2 og LB** nr. 3

 

14.11. Glostrup Rideklub C-stævne dressur hest

Jane Lundstrøm/Hejbøls Don Kell LA2 nr. 3

 

08.11. Albertslund Rideklub C-stævne dressur hest

Michelle Søderlund/Saveur Prix st. Georges nr. 3

 

07.-08.11. Riders Cup C-stævne spring hest

Signe Nordahl/Bakkegaardens Maddieson   LA** nr. 2 og MB* nr. 3

Jannik Gobert Lorentzen/Nina Vera Z LB** nr. 2

Jeppe Gobert Lorentzen/Blixenkrones Life Of Lotus LA* nr. 1

Jennifer Gobert Lorentzen/Odette W LA* nr. 2

 

31.10.-01.11. OHR D-stævne m/juniormesterskaber

Ved dette stævne blev juniormesterskaberne 2020 afholdt, og årets mestre blev:
DRESSUR Caroline Bermann/Langmarksgaards Bellamonde

Nr. 2 Laura Kingo Sørensen/Karlsbjerggårds Sharingo

SPRING: Patricia Bothmann Christiansen/Ferdinan

Nr. 2 Caroline Bermann/Langmarksgaards Bellamonde

 

30.10.-01.11. Riders Cup B-stævne spring hest

Signe Nordahl/Bakkegaardens Maddieson   MA* nr. 3 og LA** nr. 2

 

25.10. Østsjællands Rideklub C-stævne spring

Jennifer Gobert Lorentzen/Odette W LB** nr. 1

 

24.-25.10. Albertslund Rideklub C-stævne spring

Jannik Gobert Lorentzen/Nina Vera Z   LB** nr. 5 og LA* nr. 4

Signe Nordahl/Bakkegaardens Maddieson   MB* nr. 1

 

24.10. Vemmelev Rideklub D-stævne dressur

Freja Utoft Holmgaard Olsen/Reitland´s Desperado B % LD2 nr. 1

 

18.10. Kongelundens Rideklub C-stævne dressur

Mathilde Emilie Strandgaard/Katrinebjergs Rihanna LA2 nr. 1

 

18.10. Himmelev Rideklub C-stævne dressur

Maria Lindevang Stoltze/Marcellus Gullhøj LA4 nr. 1

 

18.10. Algestrup Sportsrideklub D-stævne

Ida Ammitzbøll Willumsen/Lyngvejens Glamour LB** nr. 1

 

13.-16.10. Vilhelmsborg World Cup stævnet FEI spring CSI**

Signe Nordahl/Bakkegaardens Maddieson Small Tour MB* nr. 19 (98 starter) og MB** nr. 16 (87 starter)

 

10.10.  Hillerød Sportsrideklub C-stævne spring hest

Jeppe Gobert Lorentzen/Blixenkrones Life Of Lotus LB** nr. 6

Jannik Gobert Lorentzen/Nina Vera Z LB** nr. 10

 

03.10. Møllebakkens Rideklub C-stævne spring

Signe Nordahl/Bakkegaardens Maddieson LA* nr. 1 og LA** nr. 1

 

26.-27.09. OHR D-stævne med KLUBMESTERSKABER

I løbet af weekenden blev der kåret hele 6 nye klubmestre. Ligesom sidste år, hvor det var første gang der blev uddelt de flotte æresbånd, så var der igen i år købt bånd til nr. 1, 2 og 3 i alle discipliner, i håbet om at der kom mange starter. Desværre var der ikke i nogle af mesterskaberne så mange startende, så der var 3 placeringer, men selvfølgelig skal de flotte bånd med årstal uddeles, så i alle mesterskaber var der 3 ekvipager til præmieoverrækkelse. Ærgerligt der ikke er flere ryttere, der starter klubmesterskaberne, da der altid er rigtig mange flotte præmier. 

KLUBMESTRENE 2020:

DRESSUR PONY:   Alberte Damkjær/Borris Ado

Nr. 2 Patricia Bothmann Christiansen/Ferdinan

SPRING PONY:   Alberte Damkjær/Milky Way

D-MESTER DRESSUR HEST: Anna Catharina Grann/Søballegårds Dancing Hit

Nr. 2 Line Simonsen/Tuehøjgård´s Tadiva

D-MESTER SPRING HEST: Liv Bertelsen/Møllegårdens Chablis

Nr. 2 Filippa My/Armani K

DRESSUR HEST: Jane Lundstrøm/Hejbøls Don Kell

SPRING HEST: Tine Bøge Jensen/Pito´s Sunshine Freedom

Nr. 2 Malene Møller Magnusson/Kjær´s Calida  

 

19.-20.09. Slagelse Rideklub C-stævne spring

Ida Ammitzbøll Willumsen/Lyngvejens Glamour LB* nr. 1

Emilie Freja Helt/Svalebo´s Red Bull LA* nr. 1

Jeppe Gobert Lorentzen/Blixenkrones Life Of Lotus LA* nr. 1

 

19.-20.09. Nordvestsjællands Rideklub D-stævne

Maria Lindevang Stoltze/Lyngholms Zkyfall %-klasse LA4 nr. 1 & LA5 nr. 2

 

19.09. Fyens Rideklub C-stævne spring

Klara Kirstine Bendixen/Pinocchio Star MB* nr. 2

 

11.-13.09. Riders Cup C-stævne spring hest

Julie Skjøt/Robotools Qulina LB* nr. 12

Signe Nordahl/Bakkegaardens Maddieson MA* nr. 5

 

11.-13.09. Frederikshavn Rideklub B-stævne ponydressur med DM for hold

Alberte Damkjær har redet dressur Hold DM i denne weekend. Hun startede for Holte rideklub, og holdet blev nr. 12 ud af 35 hold. Kun de 9 bedste hold gik videre til finalen. Søndag red hun derfor en erstatningsklasse, for dem der ikke kom i finalen, og her var Milky Way en stjerne, og vandt klassen med 70,9%.

(Når der startes for anden klub, gives der selvfølgelig ikke point til OHR´s ranglister, men da flot at OHR har ryttere, der klarer sig godt over hele landet).

 

12.-13.09. Vemmelev Rideclub D-stævne spring

Ida Ammitzbøll Willumsen/Lyngvejens Glamour LB* nr. 1

 

12.09. Racestævne Holbæk

Nanna Miriam Jensen/Ate fan’e Sânmar %-klasse LB3 nr. 1

 

26.-30.08. Danish Derby Hestesportsrideklub Vilhelmsborg B-stævne spring hest

Signe Nordahl/Bakkegaardens Maddieson   LA** nr. 1, MA* nr. 13, MB* nr. 2 og MB** nr. 9

Det er bare flot til sådan et stævne med så mange starter i klasserne!

 

30.08. Ballerup Rideklub C-stævne dressur

Alberte Damkjær/Milky Way LA4 nr. 2

 

22.-23.08. Slagelse Rideklub C-stævne spring

Emilie Freja Helt/Svalebo´s Red Bull LB** nr. 1

Jeppe Gobert Lorentzen/Blixenkrones Life Of Lotus LB** nr. 1 og LA* nr. 3

Jannik Gobert Lorentzen/Nina Vera Z LA* nr. 4

Jennifer Gobert Lorentzen/Odette W LA* nr. 2

 

23.08. Holbæk Rideklub D-stævne

Maria Lindevang Stoltze/Lyngholms Zkyfall %-klasse LA3 nr. 3 og % LA4 nr. 1

 

16.08. Vordingborg Sportsrideklub D-stævne

Signe Nordahl/Favorit´s Fantastic LD nr. 1

 

10.08. Vipperød Rideklub D-stævne

Lærke Kongsøre/Volle LA1 nr. 1

 

07.-09.08. Ringsted Sportsrideklub B-stævne dressur hest

Jane Lundstrøm/Hejbøls Don Kell C-klasse LA2 nr. 2

 

07.08. Vindinge Rideklub C-stævne spring

Ida Ammitzbøll Willumsen/Lyngvejens Glamour LB* nr. 4

 

02.08. Glostrup Rideklub C-stævne

Jannik Gobert Lorentzen/Nina Vera Z LB** nr. 5

Jennifer Gobert Lorentzen/Odette W LA* nr. 1

Signe Nordahl/Bakkegaardens Maddieson   MB* nr. 1 og MB** nr. 1  

 

01.08. Maarum Rideklub C-stævne spring

Signe Nordahl/Bakkegaardens Maddieson   LA* nr. 1 og LA** nr. 1   

 

26.07. Himmelev Rideklub C-stævne dressur

Alberte Damkjær/Milky Way LA4 nr. 1

 

18.-19.07. Ballerup Rideklub C-stævne spring

Jeppe Gobert Lorentzen/Blixenkrones Life Of Lotus LB** nr. 5 og LA* nr. 3

Alberte Damkjær/Milky Way LB* nr. 3 og LB** nr. 2

 

12.07. Rideklubben Egene C-stævne spring pony

Alberte Damkjær/Milky Way LB* nr. 1

 

03.-05.07. Møllebakkens Rideklub C-stævne spring

Jennifer Gobert Lorentzen/Odette W LB** nr. 4

 

30.06. Vindinge Rideklub D-stævne spring

Signe Nordahl/Favorit´s Fantastic fejlfri runde i 80 cm B0

 

27.06. Rideklubben Vestsjælland D-stævne

Andrea Nielsen/Kirkebakkens Saxo %-klasse LC2 nr. 3

 

20.-21.06. Nordvestsjællands Rideklub C-stævne spring

Alberte Damkjær/Milky Way LC B0 0 fejl og LB* nr. 1

Signe Nordahl/Favorit´s Fantastic fejlfrie runder i 70 & 80 cm B0

 

20.06. Karlslunde Rideklub C-stævne dressur

Mathilde Emilie Strandgaard/Katrinebjergs Rihanna LA1 nr. 1 og LA2 nr. 1

 

HURRA!! Så er der da endelig resultater at skrive om igen J J

12.-14.06. Helsinge Rideklub C/D-stævne spring

Signe Nordahl/Favorit´s Fantastic havde stævnedebut og red fejlfri runder i 60 & 70 cm B0

Signe Nordahl/Bakkegaardens Maddieson   LA** nr. 2  

 

14.06. Nyskovens Sportsrideklub D-stævne dressur

Andrea Nielsen/Kirkebakkens Saxo %-klasser LC2 nr. 1 og LB2 nr. 1

 

13.06. Ringsted Sportsrideklub C-stævne dressur

Mathilde Emilie Strandgaard/Katrinebjergs Rihanna LA2 nr. 1

 

CORONA nedlukning 12. marts til 8. juni!

29.02.-01.03. Riders Cup C-stævne spring hest

Signe Nordahl/Bakkegaardens Maddieson    LA** nr. 3, MB* nr. 14 og LA** nr. 3

 

28.02.-01.03. Fredericia Sportsrideklub B-stævne spring pony

Klara Kirstine Bendixen/Pinocchio Star MB* nr. 4

 

22.-23.02. Holte Rideklub C-stævne spring hest

Signe Nordahl/Bakkegaardens Maddieson   LA** nr. 4, LA** nr. 1 og MB* nr. 1

 

16.02. Baunehøj Rideklub Næstved C-stævne spring

Klara Kirstine Bendixen/Pinocchio Star LA* nr. 2

 

12.-15.02. Scandinavian Jumping Tour Odense B-stævne spring

Alberte Damkjær/Borris Ado  C-klasse  LA* nr. 4.

Desuden modtog Alberte en fin pokal for samlet at have leveret de flotteste ridt over 3 dage.

 

25.-26.01. Algestrup Sportsrideklub D-stævne

Isabella Sjøquist/Bambi LC nr. 1

Isabella Sjøquist/Sahara Magic %-klasse LC2 nr. 4

 

18.01. Ballerup Rideklub C-stævne spring  

Isabella Sjøquist/Sahara Magic LB* nr. 1